Szkoła sportowa a szkoła mistrzostwa sportowego
Szkołami sportowymi i szkołami mistrzostwa sportowego mogą być szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, prowadzące kształcenie w formie dziennej.
Szkoła sportowa – szkoła, w której prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej dwóch oddziałach sportowych, liczących co najmniej 15 uczniów w oddziale, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. W szkole sportowej mogą być tworzone oddziały mistrzostwa sportowego.
Szkoła mistrzostwa sportowego – szkoła mistrzostwa sportowego to szkoła, w której jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej jednym oddziale mistrzostwa sportowego, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. Liczba uczniów w oddziale sportowym szkoły mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.
Oddział sportowy a oddział mistrzostwa sportowego
Oddziały sportowe i oddziały mistrzostwa sportowego mogą być tworzone w szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych, prowadzących kształcenie w formie dziennej.
W oddziale sportowym są prowadzone zajęcia sportowe obejmujące szkolenia sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu, dla co najmniej 20 uczniów w oddziale w pierwszym roku szkolenia.
W oddziale mistrzostwa sportowego są prowadzone zajęcia sportowe obejmujące szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu. Liczba uczniów w oddziale mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o zbliżonym poziomie sportowym.
Podobieństwa i różnice
PODOBIEŃSTWA:
Szkolenie sportowe w każdym z w/w form organizacyjnych jest prowadzone w ramach zajęć sportowych według programów szkolenia sportowego opracowanych dla poszczególnych sportów.
Realizują one programy szkolenia sportowego równolegle z programem nauczania uwzględniającym podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w przepisach w sprawie podstawy programowej oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
RÓŻNICE:
Oddziały sportowe stanowią najniższą jednostkę organizacyjną szkolenia sportowego w systemie oświaty, natomiast szkoły mistrzostwa sportowego są co do zasady najbardziej rozbudowaną i zaawansowaną formą. Świadczy o tym chociażby obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć sportowych. W oddziałach sportowych i szkołach sportowych – wynosi on co najmniej 10 godzin a w szkołach mistrzostwa sportowego – co najmniej 16 godzin.
Różnica między szkołami sportowymi a szkołami mistrzostwa sportowego dotyczy również oddziałów, gdyż szkoły sportowe są realizowane w co najmniej dwóch oddziałach, natomiast szkoły mistrzostwa sportowego w co najmniej jednym oddziale.
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym temacie?
Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego sp. z o.o.
Aleje Słowackiego 15a/8, 31- 159 Kraków
T:+48 533 940 018
E: kancelaria@kpgio.pl
Wszystkich komentarzy: 3
Witam, mam kilka pytań… co jeśli szkolenie sportowe jest realizowane w mniejszym wymiarze godzin?
Co jeśli szkoła twierdzi że nie jest w stanie realizować tego rozporządzenia w stosunku do każdego ucznia klasy mistrzostwa sportowego – wbrew programu szkolenia sportowego odpowiedniego związku sportowego (zgodnie z treścią- rywalizacja sportowa min. 1 x tydz), a także wbrew rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 27 marca 2017 mówiącym m.in. o obowiązku organizacji przez szkołę (przy współpracy z Klubem) rywalizacji sportowej dla uczniów (nie grupy, rocznika itp)? W efekcie rodzic takiego ucznia jest zmuszony opłacać miesięczne składki (żeby dziecko mogło uczęszczać do klasy ms w szkole publicznej, bo ta narzuca przynależność do tego jednego klubu), które nie są przeznaczane na szkolenie (czyli zajęcia nie objęte planem lekcji-czyli mecze lub treningi w wakacje) tego ucznia. Klub prowadzi również szkolenie w klasie ogólnej i zawodnicy z tej klasy płacą te same składki, mimo że w ich planie lekcji nie ma treningów, a uczęszczają na nie wraz z uczniami klasy ms z tego samego rocznika.
Prosiłabym o kontakt jeśli możliwa jest analiza tej sprawy.
W przypadku Szkół Mistrzostwa Sportowego, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego, obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć sportowych w oddziałach mistrzostwa sportowego wynosi co najmniej 16 godzin, natomiast wymiar obowiązujący w danej szkole ustala jej dyrektor w porozumieniu z organem, który prowadzi szkołę, na podstawie programu szkolenia, z uwzględnieniem etapu szkolenia sportowego, sportu oraz poziomu wyszkolenia sportowego uczniów.
Art. 110 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe przedstawia nam definicję arkusza organizacji szkoły i przedstawia go jako dokument określający szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Zgodnie z § 17 ust. 4 pkt 3a rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 28.02.2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, arkusz ten określa tygodniowy lub semestralny wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w tym godzin zajęć prowadzonych w grupach. Natomiast o ostatecznym wymiarze godzin zajęć sportowych decyduje organ, który szkołę prowadzi, co wynika z § 17 ust. 9 ww. rozporządzenia, z zastrzeżeniem, że wymiar ten nie może być niższy niż 16 godzin. W przeciwnym przypadku placówka traci uprawnienia do nazywania oddziału mianem mistrzostwa sportowego oraz prawa do subwencji.
Zapraszamy na konsultację do naszej Kancelarii w celu szerszego omówienia tematu!
Zapraszamy do kontaktu – kancelaria@kpgio.pl