Czym jest Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (KKZ)?
Definicja KKZ została zawarta w ustawie Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 4 pkt 35, poprzez kwalifikacyjny kurs zawodowy (KKZ) należy rozumieć kurs, którego program nauczania uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego w zakresie jednej kwalifikacji, którego ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego w zakresie tej kwalifikacji. Jest on jedną z form kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.
Ukończenie KKZ umożliwia przystąpienie do egzaminu zawodowego w zakresie danej kwalifikacji, przeprowadzanego przez okręgową komisję egzaminacyjną. Osoby, które ukończą kurs oraz zdadzą egzamin kwalifikacyjny otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikacje w danym zawodzie.
Kwalifikacyjne kursy zawodowe są pewnego rodzaju odpowiedzią na zmienne potrzeby rynku pracy pozwalającą na uzupełnianie wykształcenia zawodowego. Uczestnicy kwalifikacyjnego kursu zawodowego nie mają statusu ucznia ani słuchacza szkoły ponadpodstawowej.
Kto może prowadzić KKZ?
Zgodnie z art. 117 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe kwalifikacyjne kursy zawodowe mogą być prowadzone przez:
- publiczne i niepubliczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, z wyjątkiem szkół artystycznych – w zakresie zawodów, w których kształcą, oraz w zakresie innych zawodów przypisanych do branż, do których należą zawody, w których kształci szkoła;
- publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego;
- instytucje rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową, oraz instytucje rynku pracy, prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową i posiadające akredytację,
- podmioty prowadzące działalność oświatową, posiadające akredytację.
Podmioty prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe mają pewne obowiązki, które wynikają z przepisów wykonawczych, tj. z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (§ 9).
Takie podmioty są obowiązane poinformować okręgową komisję egzaminacyjną właściwą ze względu na miejsce prowadzenia tego kursu o rozpoczęciu kształcenia na tym kursie w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia tego kształcenia. Informacja powinna zawierać:
- nazwę i adres podmiotu prowadzącego kwalifikacyjny kurs zawodowy;
- nazwę i symbol cyfrowy zawodu oraz symbol i nazwę kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie zgodne z klasyfikacją zawodów szkolnictwa branżowego;
- termin rozpoczęcia i zakończenia kwalifikacyjnego kursu zawodowego;
- liczbę słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego, a w przypadku kwalifikacyjnego kursu zawodowego prowadzonego przez branżową szkołę II stopnia – liczbę słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego niebędących słuchaczami branżowej szkoły II stopnia.
Zgodnie z §3 Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, Dyrektor szkoły, placówki lub centrum, w których po raz pierwszy ma być przeprowadzony egzamin zawodowy, oraz pracodawca lub podmiot prowadzący kwalifikacyjny kurs zawodowy, u których po raz pierwszy ma być przeprowadzony ten egzamin, są obowiązani, do dnia 31 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ma być przeprowadzony egzamin zawodowy:
- zgłosić odpowiednio szkołę, placówkę, centrum, miejsce wskazane przez pracodawcę albo miejsce wskazane przez podmiot prowadzący kwalifikacyjny kurs zawodowy okręgowej komisji egzaminacyjnej
- wraz ze zgłoszeniem załączyć wniosek o udzielenie upoważnienia,
- podać w zgłoszeniu numer szkoły, placówki lub centrum w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO).
Czy na KKZ może pobierać naukę osoba niepełnoletnia?
Na kwalifikacyjnym kursie zawodowym obowiązek nauki może realizować osoba niepełnoletnia, która spełnia warunki określone w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 8 sierpnia 2017 roku w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Zgodnie z nim osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową oraz:
- ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponadpodstawowej dla młodzieży albo uniemożliwiającą lub znacznie utrudniającą realizowanie, zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, przygotowania zawodowego u pracodawcy lub
- przebywa w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym, schronisku dla nieletnich lub okręgowym ośrodku wychowawczym
może realizować obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Czym się różni kwalifikacyjny kurs zawodowy od kursu umiejętności zawodowych?
Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (KKZ) i Kurs Umiejętności Zawodowych (KUZ) to dwie formy kształcenia zawodowego, które mają na celu podniesienie kwalifikacji i umiejętności uczestników, jednak różnią się między sobą pod kilkoma istotnymi względami. Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy (KKZ) oferuje nauczanie prowadzące do uzyskania kształcenia w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji, podczas gdy kurs umiejętności zawodowych obejmuje podstawę programową w zakresie jednej z części efektów kształcenia wyodrębnionych w ramach danej kwalifikacji albo efekty kształcenia właściwe dla dodatkowych umiejętności zawodowych określonych w przepisach wykonawczych do art. 46 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.
Przykładowo można prowadzić kwalifikacyjny kurs zawodowy kucharza, stolarza, złotnika-jubilera, elektryka. W przypadku stolarza wśród zadań zawodowych wyróżnić możemy wykonywanie i konserwację mebli zwykłych oraz ozdobnych, natomiast kurs umiejętności zawodowych obejmować może wykonywanie mebli ozdobnych, czyli jedynie jakiś fragment KKZ.
Kompleksowa obsługa w zakresie prawa oświatowego
Nasza kancelaria prawna – Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego, specjalizuje się w szeroko pojętym prawie oświatowym, w tym także w sprawach związanych z Kwalifikacyjnymi Kursami Zawodowymi. Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
- pod numerem telefonu: +48 533 940 018
- pod adresem e-mail: kancelaria@kpgio.pl
- w siedzibie kancelarii: al. Juliusza Słowackiego 15a/8, 31-159 Kraków (po wcześniejszym umówieniu terminu spotkania)
Opracowano na podstawie
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2024.737 t.j.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U.2023.2175).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 28 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu zawodowego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (Dz.U.2024.552 t.j.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy (Dz.U.2023.2656 t.j.).
- M. Pilich [w:] A. Olszewski, M. Pilich, Prawo oświatowe. Komentarz, wyd. III, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2022.
Potrzebujesz pomocy prawnej w tym temacie?
Kancelaria Prawa Gospodarczego i Oświatowego sp. z o.o.
Aleje Słowackiego 15a/8, 31- 159 Kraków
T:+48 533 940 018
E: kancelaria@kpgio.pl